צרו קשר
ּ

מהי אנרגיה סולארית?
אנרגיה סולארית הינה אנרגיה שמקורה בקרינת השמש. ולכן הינה אנרגיה ירוקה בכך שאינה מזהמת את האטמוספרה ואינה מכלה משאבים קיימים כגון נפט ופחם. בתהליך הפקת האנרגיה הסולארית לא משתחררים גזים רעילים החוצה ולא נשארת פסולת כלשהיא.
כיום השימוש הנפוץ ביותר באנרגיית השמש הוא ליצירת חום לדוגמה בדודי שמש וליצירת חשמל במערכות פוטו וולטאיות שנקראות גם מערכות סולאריות.

כיצד המערכת הסולארית מפיקה חשמל?
בפאנלים הסולאריים מותקנים תאי סיליקון מיוחדים אשר סופגים פוטונים מקרני השמש וממירים את אנרגיית האור לזרם ישר. ממירי המתח המותקנים במערכת הסולארית ממירים את הזרם הישר לזרם חלופין. רשת החשמל של חברת החשמל יכולה לקבל מהמערכת זרם חילופין. הזרם המומר עובר דרך מונה חשמל אל רשת החשמל הארצית. בהסדרת מונה נטו יוזרמו במהלך היום לרשת החשמל עודפים מייצור המערכת שלא נצרכו באותה עת על ידי הצרכן.

מערכת סולארית – איך מרוויחים מזה כסף?
המערכת הסולארית מייצרת חשמל שמועבר אוטומטית לרשת החשמל הארצית. החשמל המיוצר נמדד באמצעות מונה ייצור שמתקינה חברת החשמל בעת חיבור המערכת לרשת. במערכות ביתיות ומסחריות ישולם מדי חודשיים בהעברה בנקאית לחשבונכם, כנגד חשבונית שתפיקו ותשלחו לחברת החשמל, תעריף קבוע לכול קילוואט שייוצר ע"י המערכת הסולארית. התשלום מחברת החשמל מתבצע למשך 20 שנה מיום חיבור המערכת, כשהוא מתעדכן מדי שנה בהתאם להצמדה למדד המחירים לצרכן. בהסדרת מונה נטו, כפי שפורסמה ע"י הרשות לחשמל ישמשו הקילוואטים שייוצרו ע"י המערכת הסולארית לקיזוז כנגד חשבון החשמל השנתי שלכם כצרכנים. אנו נתכנן עבורכם במסגרת הסדרת מונה נטו, ובהנחה שיש ברשותכם גג בגודל המתאים, מערכת סולארית שתייצר את הנדרש לחסכון מלא של חשבון החשמל השנתי שלכם. אם לוויתם מהבנק לטובת הקמת המערכת, תשלמו את החזר ההלוואה במקום את חשבון החשמל. לאחר שתסיימו להחזיר את ההלוואה תוכלו ליהנות מחסכון מלא של חשבון החשמל למשך עשרות שנים.

איזה גג מתאים להתקנת מערכת סולארית?
מערכת סולארית יכולה להבנות על כול גג: איסכורית, פנל מבודד, בטון, רעפים (מלבד אסבסט). סוגי המבנים: בתים פרטיים, מחסנים, מבנים חקלאיים, מבני מסחר ומפעלים. הגג צריך להיות עמיד למשקל המערכת הסולארית שאינו משמעותי (כ-20 קילוגרם למטר רבוע). גג הפונה דרומה הוא אידיאלי להתקנת המערכת, אך ניתן להקים גם על גגות הפונים למערב או מזרח. בעת תכנון המערכת ננסה לכוון את הפנלים כך שיפנו לדרום במידת האפשר. נציג החברה יוכל לערוך מדידות, הדמיה ולהציג חישובי כדאיות. אם ברשותך גג בגודל של 100 מ"ר לפחות שווה לבדוק ללא התחייבות.

האם ניתן להתקין מערכת סולארית על גג מוצל?
הצללות למיניהן כגון בניינים שכנים, מעקות ועצים יגרמו לירידה בכמות החשמל שהמערכת מייצרת. ניתן לעתים להתגבר על ההצללה בעזרת הרמת וכוון הפאנלים בקונסטרוקציית אלומיניום והתקנת ממיר היודע לצמצם את נזקי ההצללה רק לאזור במערכת המוצלל באותה עת. מומלץ להתייעץ עם נציג החברה לקבלת מידע נוסף.

מהו שטח הגג הפנוי הדרוש להתקנת פאנלים סולאריים?
כל 10 מ"ר שטח גג יאפשרו התקנת מערכת בהספק של 1 KW מותקן.
במערכות ביתיות נמליץ מחישובי כדאיות כלכלית להקים מערכות מגודל 10KW ומעלה, כלומר כ 100 מ"ר גג פנוי. כאשר במערכות ביתיות ניתן להקים מערכת בהספק של עד 16.5KW פנלים סולאריים.
במערכות מסחריות ניתן להקים מערכת בהספק של עד 55KW פנלים סולאריים. גגות בגדלים 250-600 מ"ר יתאימו להסדרה זו.
במערכות מונה נטו נבצע התאמה בין גודל הגג לחשבון החשמל השנתי ונמליץ על הספק המערכת הנכון להקמה. מכאן ייגזר גם גודל הגג הנדרש.

האם ניתן להתקין פאנלים סולאריים על שטח פתוח שאינו גג?
פורסמה תוכנית מתאר ארצית – 10 ד' 10 – המתירה הקמת מערכות מסחריות על קרקע, אך לא התקבלו עד כה אישורי מנהל מקרקעי ישראל לכך. במידה ויהיה חדש בנושא נעדכן באתר. בדרום הארץ מוקמות מספר מערכות קרקעיות גדולות בהשקעות של עשרות ומאות מיליוני שקלים. אם ברשותכם קרקע בדרום הארץ המתאימה בייעודה למתקן אנרגיה, אתם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת מידע נוסף.

כמה חשמל תייצר המערכת הסולארית?
כמות החשמל שהמערכת תייצר תלויה בהספק המערכת, במיקום הגיאוגרפי (בדרום הארץ התפוקה גדולה יותר), במזג האוויר, באיכות ההתקנה ובתדירות ניקוי הפאנלים הסולאריים. באופן כללי כל 1 קילוואט מותקן של פאנלים ייצר כ 1700 קילוואטים בשנה.

מה הדרישות לקבלת אישור להתקנת מערכת סולארית?
לאחר קביעת מפרט המערכת הסולארית המתאימה בעזרת היועץ שלנו, יש לקבל אישור מהרשות המקומית להצבת המתקן. אנו מבצעים זאת עבורכם. עם קבלת ההיתר אנו מבצעים רישום בקשה ותהליך טיפול למול חברת החשמל עד קבלת אישור כניסה למכסה. לאחר סיום ההתקנה תתבצע בדיקה ואישור המערכת ע"י בודק מטעם חברת החשמל. השלב האחרון הוא חיבור המונים ע"י חברת החשמל והתחלת ייצור החשמל וקבלת התשלום עבורו.

מהו אורך חיי המערכת?
אורך חיי המערכות סולאריות על פי תקן יצרן עומד על 30 שנות פעילות, כאשר ההנחה היא שמבחינה מכאנית המערכת תמשיך לעבוד גם לאחר מכן. רכישת הציוד מגובה באחריות יצרן לממירים ולפנלים הסולאריים. במערכת אין חלקים נעים, ולכן הבלאי שלה נמוך. אם הותקנה באופן איכותי גם כמות התקלות נמוכה מאוד. בתחשיבים הכלכלים נהוג לחשב פחת בייצור המערכת של עד 0.5% לשנה.

האם נדרשת תחזוקה למערכת סולארית?
עיקר התחזוקה הוא ניקוי הפאנלים. יש לדאוג לניקיון הפאנלים (מאבק, פיח, צואת ציפורים) על-מנת לקבל ייצור מרבי של חשמל. ניקיון הפנלים הסולאריים אחת ל4-5 שבועות במהלך חודשי הקיץ יביא לייצור מרבי זה (תלוי בכמות האבק ובתנאי הסביבה כגון פעילות חקלאית או תעשייתית אינטנסיבית המצריכות ניקיון תכוף יותר). מומלץ לנקות במים מטופלים כדי למנוע הצטברות אבנית על הפאנלים.
נדרשת בדיקה שנתית של איש מקצוע. אנו מספקים שרות זה ומחזיקים ציוד מתקדם לבדיקת המערכות ואיתור תקלות.

האם המערכת עמידה לפגיעות מזג אויר, שבירה וכו'?
הקולטים, שהם החלק היקר במערכת, אינם שבירים. הם מוצר שעבר בדיקות מחמירות והם עמידים בתנאי מזג האוויר הקיצוניים ביותר, כגון משקעים כבדים ואף ברד. הקולטים מגיעים עם אחריות יצרן או יבואן לשנים ארוכות. יחד עם זאת ניתן לבטח את הפאנלים הסולאריים באמצעות חברת ביטוח. יש להתייעץ עם סוכן ביטוח.

האם המערכת פולטת קרינה?
הקולטים הסולאריים הינם פאסיביים ואינם פולטים קרינה. הממיר פולט קרינה נמוכה (בדומה למערכת החשמל המזינה את הבית) ולכן יש להתקינו במרחק של לפחות 4 מטרים ממקום בו שוהים בני אדם בדרך קבע בעת פעולת המערכת, ולהימנע משהייה ממושכת לידו. בדרך זו אין חשש לבריאות הציבור (על פי המשרד לאיכות הסביבה.)

מימון מערכות סולאריות:
תקנות הממשלה וההסדרות הקיימות למערכות ביתיות ומסחריות מחייבות את חברת החשמל לקנות את החשמל המיוצר באמצעות אנרגיה מתחדשת במחיר נקוב, צמוד למד המחירים לצרכן ובחוזה ל-20 שנה. הבנקים מציעים היום הלוואות מימון מצוינות למערכות סולאריות שמותאמות ללקוחות פרטיים, בעלי עסקים ויזמים. למערכות בהסדרת מונה נטו אנו נלווה אתכם בתהליך בקשת המימון ואישורו למול הבנק שבו אתם מנהלים את חשבונכם.

אנו מציעים גם אפשרויות מימון באמצעות הבנקים שאליהם אנו קשורים. נשמח לסייע לכם בייעוץ והפנייה לבנקים אלו.

למה כדאי היום יותר מתמיד להתקין מערכת סולארית בישראל?
היתרון הראשון הוא סביבתי – ע"י התקנת מערכת סולארית אתה תורם לסביבה ירוקה וחסכון בזיהום אויר והתכלות משאבים. היתרון השני והחשוב הוא כלכלי. מכירת החשמל לחברת החשמל או ייצורו לכיסוי הצריכה והתשלום השנתי מפיקים רווח כלכלי ברור. מניסיון שבע השנים האחרונות בפעילות זו בארץ, זוהי ההשקעה בעלת אחוזי התשואה הגבוהים ביותר ביחס לכול אפיק השקעה קיים אחר.
יחד עם זאת חשוב להבין שככל שמחכים ועולה הוודאות לגבי אמינות המערכות וכושר הייצור שלהן, יורד בהתאם התעריף המסובסד שמעניקה המדינה באמצעות חברת החשמל לבעל המערכת.

המלצתנו: כדאי למצות את תהליך בדיקת הכדאיות הכלכלית, לנצל את הפחת המואץ שניתן למערכות אלו, ולהתקדם להקמה וחיבור של מערכת סולארית פוטו וולטאית ביתית או מסחרית. אם אתם משלמים על החשמל שאתם צורכים, בהסדרת מונה נטו תוכלו להפסיק לשלם. אנו לרשותכם לכול שאלה.

למעלה

נמאס לכם להתעלף מחשבון החשמל?

צרו קשר עוד היום

ּ